Ali je tek škodljiv za vaša kolena?
Tek je priljubljena oblika telesne aktivnosti, ki prinaša številne koristi za zdravje, kot so izboljšanje kardiovaskularnega sistema, krepitev mišic in izboljšanje duševnega počutja. Kljub temu pa se pogosto pojavljajo pomisleki, da tek lahko škoduje kolenskim sklepom in vodi v razvoj osteoartritisa. Ali so ti strahovi upravičeni?

Tek in osteoartritis kolena
Osteoartritis je degenerativna bolezen sklepov, ki povzroča bolečine, togost in zmanjšano gibljivost. Pogosto se domneva, da ponavljajoče se obremenitve med tekom povečujejo tveganje za razvoj te bolezni v kolenskih sklepih. Vendar pa raziskave v zadnjih letih kažejo drugačno sliko. Študije kažejo, da rekreativni tek ni povezan s povečanim tveganjem za razvoj osteoartritisa kolena. Nasprotno, rezultati dokazujejo, da imajo rekreativni tekači manjše tveganje za razvoj te bolezni v primerjavi s posamezniki, ki se ne ukvarjajo s tekom (Alentorn-Geli idr., 2017). Poleg tega je sistematični pregled in meta-analiza ugotovila, da rekreativni tek ni povezan s povečanim tveganjem za osteoartritis kolena ali kolka. Dejansko so imeli rekreativni tekači nižjo prevalenco osteoartritisa v primerjavi s sedečimi posamezniki (Timmins idr., 2017).
Prilagoditev telesa na obremenitve
Človeško telo ima izjemno sposobnost prilagajanja na fizične obremenitve. Redna telesna aktivnost, kot je tek, lahko spodbudi krepitev mišic okoli kolenskega sklepa, izboljša stabilnost sklepa in spodbuja regeneracijo hrustanca (Whittaker idr., 2017). Pomembno je, da tekači postopoma povečujejo intenzivnost in dolžino treningov ter poskrbijo za ustrezno tehniko teka in primerno obutev.
Dejavniki tveganja in preventiva
Čeprav tek sam po sebi ni škodljiv za kolena, lahko nepravilna tehnika, prehitro povečevanje intenzivnosti treninga in neustrezna obutev povečajo tveganje za poškodbe. Da bi zmanjšali tveganje za težave s koleni, upoštevajte naslednje nasvete: Postopno povečujte obremenitve: Izogibajte se nenadnemu povečanju razdalje ali hitrosti teka.
Ustrezna obutev: Izberite kakovostne tekaške čevlje, ki nudijo dobro oporo in oblazinjenje.
Krepitev mišic: Vključite vaje za krepitev mišic nog in jedra, da izboljšate stabilnost kolenskega sklepa.
Pravilna tehnika teka: Posvetujte se s strokovnjakom za tek, da izboljšate svojo tehniko in zmanjšate nepotrebne obremenitve na kolena.
Zaključek
Sodobne raziskave kažejo, da rekreativni tek ni škodljiv za kolena in ne povečuje tveganja za razvoj osteoartritisa. Nasprotno, lahko ima zaščitni učinek na zdravje sklepov. Ključnega pomena je, da tečete zmerno, upoštevate pravilno tehniko in skrbite za krepitev mišic ter ustrezno opremo.
Literatura
- Alentorn-Geli, E., Samuelsson, K., Musahl, V., Green, C. L., Bhandari, M., & Karlsson, J. (2017). The Association of Recreational and Competitive Running With Hip and Knee Osteoarthritis: A Systematic Review and Meta-analysis. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 47(6), 373–390.
- Lo, G. H., LaValley, M., McAlindon, T., & Felson, D. T. (2018). Does running cause knee osteoarthritis? Revisiting the evidence. Current Sports Medicine Reports, 17(7), 35–42.
- Timmins, K. A., Leech, R. D., Batt, M. E., & Edwards, K. L. (2017). Running and Knee Osteoarthritis: A Systematic Review and Meta-analysis. The American Journal of Sports Medicine, 45(6), 1447–1457.
- Whittaker, J. L., Woodhouse, L. J., Nettel-Aguirre, A., & Emery, C. A. (2017). Outcomes associated with early post-traumatic osteoarthritis and other negative health consequences 3–10 years following knee joint injury in youth sport. Osteoarthritis and Cartilage, 25(10), 1560–1567.

